Do tego, że pozycjonery znacznie usprawniają procesy spawalnicze, nie trzeba nikogo przekonywać – zwłaszcza tych osób, które na własnej skórze sprawdziły, jak bardzo urządzenia te optymalizują pracę. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając pozycjoner spawalniczy? Dobrym przykładem są urządzenia słowackiego producenta – firmy Kovaco, która dzięki innowacyjnym technologicznym rozwiązaniom cieszy się dużą renomą na światowych rynkach.

Pozycjoner pozycjonerowi nierówny, co jest oczywiste, jednak – jak zawsze -diabeł tkwi w szczegółach. Zanim więc zapadnie decyzja o inwestycji w pozycjoner spawalniczy, warto uświadomić sobie, na jakie kwestie techniczne zwrócić uwagę, aby urządzenie pełniło swoją rolę skutecznie i efektywnie.

Zasilanie, konstrukcja, konserwacja

Jednym z istotniejszych zagadnień jest sposób zasilania podnoszenia, który w prosty sposób przekłada się na płynność i bezpieczeństwo pracy. W przypadku pozycjonerów spawalniczych Kovaco jest to zasilanie hydrauliczne, które gwarantuje bezproblemową pracę przez wiele lat i jest rozwiązaniem deklasującym tradycyjnie stosowane pozycjonery wrzecionowe.

Oferowane przez słowackiego producenta urządzenia w porównaniu do konkurencyjnych pozycjonerów są ponadto bardziej masywne, a staranne i solidne wykonanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa operatorowi. Odpowiadają za to również najwyższej klasy komponenty wiodących producentów, jak Siemens, Nord, Schneider.

Lżejsza konstrukcja pozycjonerów wrzecionowych, która zazwyczaj jest efektem prób zredukowania finalnej ceny produktu sprawia, że koszty utrzymania takich urządzeń w perspektywie lat okazują się znacznie wyższe. Wymagają one ponadto regularnej wymiany zużywających się podzespołów.

Jedyne, co ulega zużyciu w hydraulicznych pozycjonerach spawalniczych Kovaco, to olej hydrauliczny (który wymienia się łatwo, szybko i tanio). W perspektywie lat koszty eksploatacji są więc praktycznie zerowe, co nie jest możliwe w przypadku pozycjonerów wrzecionowych.
Producent zatroszczył się ponadto o maksymalne uproszczenie konserwacji i obsługi technicznej. W praktyce ograniczona jest ona do wizualnej oceny stanu technicznego urządzenia, smarowania poprzez punkty smarne zgodnie z harmonogramem oraz kontroli wskaźnika zużycia oleju.

Korzyści dla operatora

Świetne parametry techniczne pozycjonerów spawalniczych Kovaco idą w parze z najwyższym bezpieczeństwem oraz komfortem obsługi urządzeń.

Innowacyjnym rozwiązaniem, jakie stosuje Kovaco, jest użycie przekładni i napędów o mocy znacznie wyższej niż wymagana. Zapas ten gwarantuje bezpieczną pracę na pozycjonerze nawet przy przekroczeniu parametrów. Na poziom bezpieczeństwa wpływa też trzystopniowe zabezpieczenie hydrauliki.

Urządzeniami steruje się bardzo łatwo i precyzyjnie, a możliwość dokładnego określenia położenia elementu roboczego zapewnia odmierzanie przy pomocy enkoderów. Wygodnym rozwiązaniem jest też możliwość programowania ruchów pozycjonera.

Wymienione powyżej atuty pozycjonerów spawalniczych Kovaco sprawiają, że doskonale sprawdzą się one nawet w najbardziej wymagających branżach, gdzie powstają ciężkie, skomplikowane konstrukcje spawane, np. w częściach i ramach maszyn budowlanych, wagonów, lokomotyw, a także w odlewniach, warsztatach montażowych czy w liniach produkcyjnych. Nie przez przypadek wśród klientów Kovaco znajdują się tak znane marki jak Siemens Electric Machines, Skoda Transportation czy Famur S.A.